Галоўная Правілы паводзін навучэнцаў у аўтобусе

1. Навучэнцы, якія перавозяцца школьным аўтобусам павінны няўхільна выконваць сапраўдныя правілы перавозкі дзяцей у школьным аўтобусе.

2. Пасадка ў аўтобус вырабляецца толькі ў прысутнасці суправаджальніка, прызначанага Загадам дырэктара школы.

3. Пасадка ў аўтобус і высадка з яго вырабляецца толькі пры поўным прыпынку аўтобуса пасля адкрыцця дзвярэй.

4. Пасадка і выйсце з аўтобуса вырабляецца толькі на адмыслова адведзеных для гэтага пляцоўках (прыпынках), паказаных на схеме руху.

5. У першую чаргу ажыццяўляецца пасадка і высадка навучэнцаў малодшага школьнага ўзросту.

6. Пасля пасадкі ў аўтобус кожны школьнік абавязаны акуратна пакласці школьныя торбы, партфелі на адведзеную паліцу ў канцы салона аўтобуса. Заняўшы свае месцы прышпіліцца рамянямі бяспекі. Пры выяўленні няспраўнасці рамня бяспекі паведаміць суправаджальніку.

7. Падчас руху аўтобуса катэгарычна забараняецца адцягваць вадзіцеля староннімі гукамі (гутаркамі па сотавым тэлефоне, крыкамі, гучнымі гутаркамі і да т.п.).

8. Падтрымліваць парадак у аўтобусе: забараняецца смяціць, псаваць маёмасць і салон аўтобуса.

9. Забараняецца адкрываць вокны, высоўвацца з іх у пазбяганне траўмаў і няшчасных выпадкаў.

10. Падчас руху забараняецца адшпільваць рамяні бяспекі, уставаць са сваіх месцаў і перамяшчацца па салоне.

11. Пры выяўленні старонніх шумоў, грукаў, пахаў і іншых не ўласцівых пры руху з'яў неадкладна паведаміць суправаджальніку.

12. Забараняецца карыстацца кнопкамі выкліку вадзіцеля і аварыйнага адчынення дзвярэй без неабходнасці.

13. Пры дрэнным самаадчуванні паведаміць суправаджальніку.

14. Выходзіць з аўтобуса трэба толькі пры поўным прыпынку і з дазволу суправаджальніка ці вадзіцеля ў тым жа парадку, як і пры пасадцы.

15. Не забываць свае рэчы ў салоне.

16. Пры выяўленні старонніх, падазроных прадметаў неадкладна паведаміць суправаджальніку ці вадзіцелю аўтобуса.

17. Нельга перавозіць з сабой лёгкаўзгаральныя, пажаранебяспечныя прадметы і рэчывы.

ПАМЯТАЕЦЕ! БЯСПЕКА ПРЫ РУХУ ЗАЛЕЖЫЦЬ І АД ВАС!!!